Začínáme s kaktusy
VÝSEV SEMEN
Způsob výsevu se liší dobou výsevu, použitým substrátem a použitím výsevních nádob. V Jasenné vyséváme od prosince do května. V prosinci ,až únoru je nutností umělé přisvětlování (zářivkami). Od března již výsevy můžeme umístit na letní stanoviště (skleník, foliovník, okno) chráněné před nadměrným slunečním svitem.
Substrát: v minulosti jsme vysévali do perlitu. Výhodou je dobrá sterilita. Nevýhodou je rychlé vysychání, především v letních měsících a také obtížné zjištění míry vlhkosti, důležité především v prvních týdnech života malých "kaktousků". Proto stále více používáme substrát míchaný ze 70% minerální složky (zeolit, různá minerální drť, křemičitý písek) a 30% rašeliny (nutno sterilovat v horké páře, mikrovlnné troubě).
Používáme plastové nádoby s průhledným víkem (od nanukáčů nebo jiné běžně dostupné, v současnosti především na jarní výsevy používáme zahradnické výsevní mísy).
Vlastní výsev: zvolíme si vhodnou nádobu a substrát. Do nádobky dáme 2-3 cm substrátu, který urovnáme co nejlépe. Vysetá semena nezasypáváme, maximálně lehce přitlačíme. Zalejeme převařenou sterilní vodou do které přidáme fungicid (PREVICUR) a hnojivo (CRISTALON, WUXAL).
Výsevní nádobu zakryjeme průhledným víčkem, sklem či makrolonem. První měsíc až dva necháme výsevy zakryté, pokud jsme nezjistili nežádoucí změny především plíseň. Substrát udržujeme dostatečně vlhký, jelikož mladé rostlinky jsou náchylné na přeschnutí, ale i na nadměrnou vlhkost. V dalších zálivkách během prvních šesti měsíců již nepřihnojujeme. Postupně větráme, pikírujeme (přesazujeme) od čtvrtého měsíce. První přesazení bychom měli dokončit do 16 měsíců od výsevu. Sázíme již do substrátu s příměsí kompostu. Postupně snižujeme podíl minerální složky až na 30%, tedy organická část (rašelina, kompost) tvoří až 70%.
PĚSTOVÁNÍ ROSTLIN
V životě kaktusů jsou dvě základní období :
- období vegetace ( růstu )
- období vegetačního klidu.
Období růstu přibližně 15.4. - 30.9.
Kaktusy přivádíme do růstu postupnou zálivkou a umístěním na teplém a dostatečně osvětleném místě. V době plného růstu zaléváme kaktusy 1x za týden až 1x za měsíc.podle velikosti rostlin a dle našeho požadavku na růst. Zálivka vždy v přímé úměrnosti na světlo a teplo. Čím více světla a tepla tím více zaléváme, vždy raději až po úplném vyschnutí substrátu.
Období vegetačního klidu přibližně 1.10 - 14.4.
V průběhu září snižujeme zálivku, abychom dosáhli úplného vyschnutí substrátu a abychom přerušili růst kaktusů . Kaktusy můžeme umístit v tmavém prostředí. Možno i v úplné tmě. Samozřejmě jim nevadí zimování ve vytápěných sklenících či pařeništích. Teplota v rozmezí 10 až 25 °C. Zálivka se nedoporučuje, pouze při teplotách nad 20 °C můžeme menší rostliny 1x -2x zalít. Starší rostliny vydrží bez vody i několik let.
PŘESAZOVÁNÍ
Přesazování 1x za 1 - 5 let ( menší rostliny častěji ). Substrát : 70-100 % (písek + minerální drť, pemza, antuka, láva, keramzit) 0-30 % (rašelina + kompost ). Sázejte do suchého až vlhkého substrátu a postupně zalévejte. Toto je důležité především u choulostivějších druhů a za špatného počasí. Začátečníkům radím přesazovat od dubna do 10. srpna.
PĚSTOVÁNÍ SUKULENTNÍCH BONSAJÍ
Pěstování je podobné pokojovým rostlinám pouze zálivka by měla být menší 1x za měsíc, necháme substrát úplně vyschnout. V létě můžeme rostliny umístit i na venkovním stanovišti. Přezimovat je můžeme při teplotách 10 - 15°C. V tomto případě zaléváme 1x za 20 - 30 dní. Sukulentní bonsaje na rozdíl od kaktusů vyžadují zimní stanoviště, alespoň minimálně osvětlená (nepřezimovat ve tmě).
U sukulentních bonsaí je důležité tvarování. Nesmíme se bát radikálnějšího řezu. Pokud budeme zaštipovat pouze konečky výhonů tak nám rostlina během několika měsíců změní nepřiměřeně tvar. Při správném tvarování pěstujeme rostliny v jedné nádobě 2-3 roky, aniž by se změnila stabilita.